Bize ulaşın

Erkek

Yüz Şeklinize En Uygun Sakal Stilini Nasıl Belirlersiniz?

Sakal, erkeğin tek makyajıdır denilir. Aslına bakarsanız bu oldukça doğru bir ifade. Sakal stili, bir erkeğin yüz ve genel görüntüsünü etkileyen temel unsurlardan biri. Çeşit çeşit sakal kesim stilleri ve bu stillere bağlı olan yüz ifadeleri erkeklerin dünyasında önemli bir yere sahip.

Magazin Sağlık

Yayınlandı

on

Öyle ki günümüzde erkeklerin büyük bir kısmı sakal uzatmayı tercih ediyor. Özensiz ve yüze uygun olmayan stiller ile uzatılan sakallar beklenilen estetik görünümü sağlayamıyor. Bu yüzden sakal stilinizi belirlerken belli başlı bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu rehber sakal stili seçerken size fazlasıyla yardımcı olacak. İşte adım adım izlemeniz gereken aşamalar…

Sakal olabildiğince uzatılmalı

Doğru bir sakal stili için yapılacak ilk şey sakal uzatmaktır. Uzamış sakallarınız size kısa halinden daha fazla stil seçeneği sunar. Böylece sakalınıza nasıl müdahale edebileceğiniz konusunda bir fikir sahibi olursunuz. Uzun sakal, ufak ve hatalı dokunuşları telafi etmek için lehinize olacaktır. Sonuç olarak size uygun stili belirlemeden önce sakalınızı olabildiğince uzatın.

Sakalınızın kıl yapısını ve sıklığını değerlendirin

Size uygun doğru bir stil seçmek için sakalınızın sıklığı ve kıl yapısı oldukça önemli. Herkes aynı kıl yapısına ve sakal sıklığına sahip değil. Sık ve kalın yapılı bir sakalınız varsa tercih edeceğiniz stiller oldukça fazla. İnce yapılı ve seyrek bir sakal yapısına sahipseniz asla üzülmeyin! Bu olumsuz durumu aksine çevirecek oldukça fazla yöntem var. Sonuç olarak sakal stilinizi oluşturmadan önce sakal yapınızı tanımalısınız.

Doğru sakalı seçmeden önce son adım; yüz tipin neye izin veriyorsa o!

Yukarıda gördüğünüz gibi insanlar çeşitli yüz şekillerine sahiptir. Bahsi geçen yüz şekilleri kaçınılmaz olarak nasıl sakal bırakacağımız konusunda da önem arz ediyor. Ne yazık ki her sakal stili her yüz şekline uyum sağlayamıyor. Kısacası kendi yüz şeklinize en uygun modelleri tercih etmeniz daha akıllıca olacaktır.

Kalın telli sakallar için stil tavsiyeleri

Eğer sakal telleriniz kalınsa oldukça avantajlı bir durumdasınız demektir. Bu durum sakallarınıza dilediğiniz gibi müdahale edebileceğiniz gösterir. Hangi yüz tipine sahip olursanız olun, gözünüze güzel gelecek her stili rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Yine de yüz tipinize uygun bir stili seçmek sizin için daha mantıklı olacaktır. Bununla beraber gür bir sakal yapısına sahip olmak hem kısa hem de uzun modellerde size oldukça seçenek sunacaktır. Kalın yapılı bir sakala sahip olan kişiler aynı zaman dikdörtgen, oval ve elmas hatlara sahipse bu kişiler için en etkili stil, uzun modellerden yana olacaktır.

Seyrek yapılı sakallar için stil tavsiyeleri

Eğer seyrek yapılı bir sakala sahipseniz seçebileceğiniz modeller biraz daha sınırlı. Seyrek yapılı sakallar için özellikle sakal uzunluğunu kısa tutmakta fayda var. Yamalı tarzda seyrek bir sakalda en problemli unsur yanaklardır. Yanaklarda, yüzün diğer bölgesine göre daha sık görülen kıllar genel yapıyı etkiler. Bu nedenle seyrek yapılı sakala sahip olanlar genellikle dikkatlerini çene bölgesine yoğunlaştırır. Böyle bir manevra aslında bir yere kadar doğrudur. Buna rağmen çene kısmı özelinde uzayan seyrek bir sakal yapısı bazı yüz tiplerinde faciaya neden olabilir. Özellikle oval, yuvarlak ve dikdörtgen gibi çenenizi ön plana çıkaracak yüz tiplerinde çene özelinde sakal uzatmak pek mantıklı olmayabilir. Tüm bunların yerine daha kısa sakal modelleri ile seyrek yapıdaki sakalınızı daha güzel bir görüntüye kavuşturabilirsiniz.

Yuvarlak yüz tipi için stil tavsiyeleri

Eğer yuvarlak bir yüze sahipseniz size verebileceğimiz en önemli tavsiye çeneniz hakkında olacak. Yuvarlak yüz tipine sahip insanların çeneleri diğer yüz tiplerine oranla daha kısadır. Bu nedenle kısa ve kirli sakal modellerinden uzak durmaları gerekir. Yüz hatlarını daha çok ortaya çıkarmak için uzun sakal modelleri tercih etmeleri daha estetik bir seçim olacaktır. Kısacası bu yüz tipine sahip insanların çene kaynaklı problemleri en iyi bu şekilde çözüme kavuşur.

Dikdörtgen yüz tipi için stil tavsiyeleri

Dikdörtgen yüz şekline sahip kişilerin yüzü diğerlerine göre daha uzundur. Böyle bir durumu uzun bir sakal ile desteklemek pek güzel bir görüntüye neden olmayacaktır. Bu nedenle bu tür bir yüz şekline sahip olan kişiler, daha kısa sakal modellerini tercih etmelidir. Eğer bu yüz tipine sahip biriyseniz ve kafanıza sakal uzatma fikrini koyduysanız birkaç uyarımız olacak. Elinizden geldiğince çene kısmını uzun tutmaktan kaçının. Daha oval bir görüntüye sahip bir kesim ile durumu dengeleyebilirsiniz.

Kare yüz tipi için stil tavsiyeleri

Kare tipi bir yüze sahipseniz tercih edebileceğiniz modeller genellikle kısa kesim modellerden yana olmalı. Kare yüz tipine sahip olmanın getirdiği geniş çene kemiği avantajı uzun modellerde bir dezavantaja dönüşebilir.

Elmas yüz tipi için stil tavsiyeleri

Elmas yüz tipine sahip erkeklerin elmacık kemikleri geniş ancak çene ve kaş çizgileri dardır. Zayıf çene çizgisini genişletmek için oval şekilde bir uzun sakal size oldukça yakışabilir. Böylece hem elmacık kemiklerinizi hem de çenenizi güçlü bir şekilde gösterebilirsiniz.

Üçgen yüz tipi için stil tavsiyeleri

Üçgen yüzler geniş bir çene çizgisiyle başlar. Elmacık kemiklerinde biraz daralır ve çenede ise daha da daralır. Üçgen yüz tipine sahip erkeklere en fazla yakışan stil kirli sakaldır. Diğer stiller uzun bir sakal ile zaten geniş olan yüz tipini daha da geniş gösterir. Uzun stiller bu yüz tipi için uygun değildir. Bu nedenle çok kısa ve sade stilleri tercih etmelisiniz.

Oval yüz tipi için stil tavsiyeleri

Yüz tipleri arasında sakal konusunda her türlü stile imkan veren tek yüz şekli budur. Oval bir yüze sahipseniz kirli sakal, kısa sakal ve uzun sakal modellerinin tamamı sizin için uygundur. Eğer bu tür bir yüz şekline sahipseniz sakal için en elverişli yapıya da sahipsiniz demektir.

Kaynak: 1

Devamını oku
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.